"Nechat jít znamená přestat být vězněm svých přesvědčení."

05.01.2024

Tato krásná a pro mě velmi důležitá myšlenka (Judith Lasater) a podnět k praxi se velice shoduje s mantrou, kterou v rámci Metody Jivamukti Jógy praktikujeme během meditace. Mantra je krátká, dobře se pamatuje a aplikuje. V angličtině je to "Let go", v češtině mnohdy "Nech být" a nebo jak název článku poukazuje, "Nech jít".

Co máme nechat být či jít? A proč bychom to měli chtít? Odpověď na druhou otázku je asi jednodušší, pokud chceme objevovat stav Jógy, pokud jsme se vydali na cestu sebepoznání a odhalování naší podstaty, tato praktika může být jedním z nástrojů. To by tedy mohlo být to "proč"?

Ale co tedy necháváme být či jít? Poslední dobou si při rozhovorech snažím dávat pozor na to, jak rychle si dělám úsudky, názory a sleduji, jak se jednoduše nechávám unést svými přesvědčení. Je to fascinující a zároveň znepokojující.

Buddha řekl: "Nehledejte osvícení, pouze přestaňte tolik věřit přesvědčením."

Trochu se pousmívám nad slovem "pouze", protože pro mě je to teda velká praxe.

Jógová filozofie nám opakovaně říká, že klíčem k prožívání jógy je nechat být, jít. Zejména svou připoutanost k přesvědčením. O tom se teda bavíme. Samozřejmě vy si můžete přidat svoje, to, které chcete nechat být či jít.

Jsme na začátku roku a kolem sebe vnímáme, je čas na předsevzetí. PředseVZETÍ naznačuje, že si chci něco vzít. Něco, co si myslím, že nemám nebo neumím nebo bych měla mít či umět, a nebo naopak, předsevzít si, že něco nebudu dělat či mít. Každý z nás má svůj vlastní postoj k tomu, co předsevzetí znamená a zda je důležité a užitečné.

Já se letos budu hlouběji zaobírat "Letting Go", "Nechat být". Pouštět a uvolňovat své přesvědčení a představy o tom, co a jak by mělo být. Směřuji k prožívání jógy nejenom na podložce, ale i mimo ni, v životě. A co je to Jóga? Jednou mě z blízkých definicí je, "Stav, kdy nám nic nechybí." Jako bytosti jsme kompletní, celé, není zde nic, co by nebylo a chybělo.

S upřímnou a pravidelnou praxí, se nám tento stav může odhalovat a my máme možnost z tohoto stavu žít svoji jógu.

A co vy? Jak to máte s předsevzetí? Dáváte si nebo jste od nich opustili? Pokud by vás více tato myšlenka zajímala, můžete si přečíst  Téma měsíce pro leden, Sanklapa.