Popis lekcí

SPIRITUÁLNÍ BOJOVNÍK


Tato energická, celkově vyvážená praxe Vinyāsa sekvence, je vlajkovou lodí Jivamukti Jógy. Zve vás přímo dovnitř, jako spirituálního bojovníka a zanechá vás nabité energií a pevně uzemněné.

Lekce je doporučena těm, kdo mají již nějakou zkušenost s jógou, těm, kteří nemají mnoho času na delší lekce a protože je lekce v čase oběda, tak je i pro ty, kteří se chtějí v polední přestávce protáhnout a nabít se čerstvou energií do odpoledne. Tato lekce je svižná, vedená ve stylu vinyāsa (plynulý pohyb spojený s dechem). Jednotlivé pozice jsou odříkávány s odpočítávaným dechem. Je zde minimum instrukcí pro provedení ásan. Lekce nabízí dobře složenou praxi, která obsahuje zahřívací část, zadání vyššího záměru, zpěv zvuku óm, surya namaskar-pozdrav Slunci, pozice ve stoji, rotace, balanční pozice, záklony, předklony a obrácené pozice. Také meditaci a závěrečnou relaxaci.

Proto je vhodná pro vás, kteří máte méně času věnovat se hlouběji jógové praxi, pro vás, kteří se chcete fyzicky "dostat do formy" a pro vás, kteří chcete pracovat na silné ásanové praxi a zařadit ji do zvladatelné, denní disciplíny.

Tato lekce je vždy stejná, pevně daná sekvence a tím, že se zavážete ke konsistentnímu, stálému a pravidelnému praktikování, dáváte si tak příležitost postoupit na úroveň mistra.

Prvních pár lekcí se mohou zdát nezvladatelné, ale s časem a pravidelnou praxí je postup nevyhnutelný.

75-ti minutová Jivamukti sekvence Spirituálního Bojovníka je kompletní lekce jógy, která transformuje, osvěžuje, dodává energii a zároveň uzemňuje a vede vás k vnitřnímu zkoumání hlubších, spirituálních aspektů vás samých.


PDF celé lekce k nahlédnutí zde.

VĚDOMÝ POHYB - MINDFUL MOVEMENT

Lekce směřována a vedena k pomalejšímu pohybu, ze kterého se můžeme mnohé naučit a dozvědět. V těle držíme napětí a tlaky, máme naučené, opakující se pohyby, zranění, která jsme měly, zanechala po sobě někde stopy a z toho vzešly určité vzorce pohybů.

V každé lekci se zaměříme na hlubší uvolnění a průzkum.

Lekce nebude nutně ve stylu vinyāsy.

Ale Pozdravy Slunce můžete očekávat.

Spíš se zaměříme na to, abychom si vědomým pohybem zviditelnili omezení a třeba i uvolnili, jak omezení, bolest, tak i nekomfort v těle a možná i mysli.

Lekce zakončené relaxací a meditací.

Budeme používat pomůcky. Bloky, bolstry, pásky. Ty jsou k dispozici ve studiu, ale pokud máte své, neváhejte si je přinést s sebou.


Momentálně se lekce nekonají.

JIVAMUKTI BASIC - SÉRIE ZÁKLADŮ


Zatímco v lekcích Open, Vinyasa základy a Spirituální Bojovník je kladen důraz na vinjásu, v lekcích Basics je kladen důraz na srovnávání a zkoumání těla v pozicích. Studenti se učí "jak provádět" ásány a používat pomůcky. Každá lekce Jivamukti Basics je součástí čtyřdílného kurzu základů, každá lekce se věnuje jinému tématu. 

První týden: ásany ve stoji, druhý týden: ásany v předklonu, třetí týden: ásany v záklonu, čtvrtý týden: inverze-převrácené ásany, meditace a "seskládání všeho dohromady". 

Lekce poskytuje základní strukturu, která "studentovi pomůže, aby byl nakonec schopen inteligentně a bezpečně přejít a zkoušet jiné lekce. Začátečníkům doporučujeme absolvovat všechny čtyři lekce základního kurzu. Středně pokročilí a pokročilí studenti budou také těžit z opakovaného prozkoumání základů. Doporučujeme, aby se student přihlásil na celý čtyřtýdenní program, ale je také možné kdykoli v průběhu kurzu vstoupit do jakékoliv lekce. 

Tento kurz je tedy vhodný pro začátečníky, ale je otevřen všem úrovním cvičících, kterří mají zvídavou mysl a chuť se vracet do začátků praxe a objevovat nové poznatky, či si svoji praxi prohlubovat.


Momentálně kurz probíhá ve studiu jógy v Boskovicích. Je možnost se naněkterou z lekcí nahlásít.

Info zde.

VINYASA OD ZAČÁTKU


Tato pomalá, hluboká a objevná lekce poskytuje zájemcům o praxi jógy základní informace o tom, jak funguje praxe zvaná vinjása. Vinjása je metoda cvičení ásan (fyzických pozic), při níž jsou ásany prezentovány v sekvenci, která přechází jedna v druhou. Praxe se zaměřuje na sladění dechu a duchovního záměru s pohybem.


RESTORATIVNÍ JÓGA


Přijměte klid. Nechte se na moment ponořit. Hluboký nádech. Pomalý oddych. Tělo se noří do podlahy. Mysl se postupně uvolňuje a zklidňuje. Původ a princip Restorativní Jógy "Relaxace je lékem proti stresu". Restorativní Jóga, také známá jako praxe "Odpočni a stráv", vychází z učení B.K.S. Iyengara. Vnáší hlubokou relaxaci a rovnováhu do obojího - mysli a těla. Jedna ze seniorských učitelek, Judith Lasater, která zpopularizovala Restorativní Jógu v USA, ji nazývá "aktivní relaxace." Pohodlí a potřeby praktikanta se docílí použitím pomůcek pro podporu těla v relaxačních pozicích. Spolu s pomůckami, které nabízí podporu, Restorativní Jóga používá gravitaci v asistování s relaxací a uvolnění napětí. Minimální světlo, ticho, teplo a přirozený nebo uklidňující dech se používají ke snížení podnětů a k udržení pokojné mysli a svalů. Restorativní Jóga je zklidňující praxe proti chronickému stresu a zchlému životnímu tempu momentálního světa. Podporující pozice a klidné dýchání nabízí hluboký odpočinek, který vyživuje systém orgánů a aktivuje parasympatický nervový systém (zažívání). Tento vyrovnává stresovou reakci těla "boj nebo útěk", tedy sympatický nervový systém. Restorativní Jóga nám dává čas a prostor pro sebe, umožňuje nám být, dává tělu možnost se vyléčit a mysli čas se zklidnit skrze relaxaci.

Výhody praxe:

  • uvolňuje účinky chronického stresu
  • snižuje krevní tlak
  • vylepšuje spánek
  • vylepšuje zažívání
  • snižuje svalové napětí a celkovou únavu

Pomůcky jako jsou deky, bolstry, bloky a pásky jsou v praxi hojně používány a mají své místo a význam v každé pozici. Smysl praxe je najít pohodlnou pozici za pomocí pomůcek. To tělu umožní se uvolnit samo od sebe s minimálním nebo žádným úsilím.

Nápověda:

nemáte cítit protažení, ale spíše pocit uvolnění tak, jako byste mohli v pozici usnout. Pokud cítíte tah nebo protažení, pocit se jen zesílí a půjde oproti aktivní relaxaci.

Momentálně se lekce nekonají.