Svátky ve spěchu? Nemusí být...

20.12.2023
Zpomalení vám umožní odpojit se od zběsilého tempa, které je všude okolo nás, abyste mohli začít objevovat svoje vlastní tempo.

Život může mít často pocit, že běží velice rychle vpřed. A to často přináší tlak a pocit povinnosti zrychlit. Zrychlit svou vlastní rychlost, dokud se naše produktivita nezmění v šílené úspěchy. Zjišťujeme, že v co nejkratší dobu vměstnáváme co nejvíce aktivit. Nedbáme na naše přirozené rytmy, protože máme pocit, že musíme prostě "držet krok." A dost často je to jen tak tak. Po pravdě řečeno, spěch vás nikdy neposune jinam než k další činnosti nebo cíli. (A pak zase znovu a znovu, od jedné činnosti honem k druhé).


Zpomalení vám umožní nejen vychutnat si své zážitky, ale také vám umožní plně soustředit vaši pozornost a energii na daný úkol. Pohyb z pomalejšího místa vám umožní dělat věci efektivněji, zatímco spěch snižuje kvalitu vaší práce a vašich vztahů. Zpomalení vám také umožní být více všímaví, rozvážní a plně přítomní. Když zpomalíme, dáváme si příležitost znovu objevit a seznámit se s našimi přirozenými rytmy. Zbavíme se stresu "rychle vpřed" a umožníme našemu tělu zůstat ve středu a uzemněné.


Zpomalení je nedílnou součástí plného vychutnání čehokoli v životě. Spěchání ve vaně se může cítit jako nepříjemné ponoření se do horké vody, zatímco pomalá horká koupel může být bujná a uvolňující. Vaření, jezení, čtení a i psaní mohou být příjemné, když je provádíme pomalu, beze spěchu. Zpomalení vám umožní více se ponořit do čehokoli, co děláte. Jídlo, které jíte, chutná lépe a příběhy, které čtete, jsou živější. Dárky, které nakupujete, cukroví, které pečete, to vše bude naplněno vaší klidnou atmosférou.


Zpomalení vám umožní odpojit se od zběsilého tempa bzučícího kolem vás, abyste mohli objevit a začít se pohybovat svým vlastním tempem. Okamžiky, které se rozhodneme žít v rychlém pohybu vpřed, se pak jako zázrakem promění ve vědomou volbou než nedobrovolnou, naučenou a reaktivní akcí. Naučit se zpomalit v našem rychle se měnícím světě může vyžadovat trénink, ale pokud zpomalíte dostatečně dlouho, abyste to zkusili, možná sami sebe překvapíte, jak přirozený a organický život tímto tempem (vaším tempem) může být.


S radostí a beze spěchu vždy, krásné a beze spěchu svátky všem přející, Naďa.