Sādhanā - denní praxe

11.03.2023

Slovo sádhana jste určitě slyšeli, jen možná ten význam nám může někdy uniknout. Mnozí z nás, protože tento článek čtete, už máte nejspíš nějakou zkušenost s praxí. Možná docházíte jednou či dvakrát za týden do jógového studia na veřejnou praxi, možná máte tu krásnou možnost a chodíte i vícekrát, možná máte i individuální lekce s lektorem/kou jógy, byli jste už i na víkendovém pobytu s jógou. A vaše zkušenost je tedy už nějaká s praxí jógy. Ale jak přejdeme, ať už jste praktikant či lektor jógy, ze stavu "dělání jógy" do stavu bytí jógy, žití jógy. Tak, aby kouzlo praxe začalo přetékat do všech aspektů vašeho života. Z podložky ve studiu, mimo podložku.

Tady právě přichází význam slova - akce - sádhana. Oddání se, příslib, zavázání se ke své domácí praxi, ctění linie, která nás předchází a ze které čerpáme a nalezení si vlastní cesty.

Tapas - úsilí a odhodlání, které věnujeme, drishty - zastavení se a zasměřování pohledu do svého nitra. Nahlédnout na to, jak se věci mají a ne, jak my je vnímáme skrze chybné chápání a vidění.

Jak se naše praxe vyvíjí, jak trávíme víc a víc času s praxí, na podložce, tak snad nevyhnutelným zráním v praxi dojdeme do místa, kde si začneme svoji vlastní praxi budovat a objevovat, pečlivě naslouchat našim potřebám, jako praktikanti jógy, neustále se měnící okolnosti v těle, mysli a srdci. Snad po čase, kdy praktikujem pod dohledem zkušených a reverovaných učitelů jógy, začneme se stávat sami sobě učitelem.

Pro mě je denní praxe útočištěm. O to více, kdy po nějakou dobu na podložku nejdu. Ásanová - fyzická praxe - není ta jediná, která se může praktikovat, máme k dispozici i jiné části, které můžeme kultivovat.

A vytvořit si - a udržet si - praxi domácí se někdy může zdát jako velká výzva. Dost často v konverzaci s praktikanty se setkávám, že to není jednoduché, že se z přínosné disciplíny stane otravná a jen ta další rutina, něco, co udělám a odškrtnu si na svém "to do list" (seznam denních úkolů). Častěji než méně narazíme, je to opravdu jen otázka času, na vnitřní odpor, rezistenci vůči přijatému závazku.

A i když víme, že je to něco, co nás naplňuje, podporuje, načerpává a dá nám možnost opravdu vydechnout, navnímat se na sebe, strávit kvalitní čas spolu, tak přes náš vnitřní tlak a bránění se tomu, co je pro nás dobré, přehlédneme sílu a kouzlo prostě a jednoduše se na podložce ukázat, dát svému vnitřnímu i venkovnímu bytí čistou pozornost.

Denní, vlastní praxe může být krátká, malá, postupná či znovu se navracející tam, kde jsme naposledy přestali. Tak, aby byla relevantní pro náš život. A i když se pravděpodobně stane, že po chvíli kratší či delší, zase praxi přerušíme, tváří v tvář tomu, co považujeme za realitu vlastního života.

Ale i tak, můžeme tvořit, můžeme si začít vytvářet svoji vlastní základnu - sádhanu - místo pro návrat k sobě, něco, co bude udržitelné v neustále se měnících okolností.

Kde můžete začít?

Tady je pár návrhů, směrem k vytvoření si vlastní sádhany.

  • najděte si doma pro praxi jedno místo, kam se bude vracet. Možná máte k dispozici místo, kde si vytvoříte a věnujete tento prostor výhradně pro praxi, možná vám vaše podmínky dovolí rozložit podložku v obývacím pokoji nebo jiné části, kterou sdílíte se zbytkem domácnosti. Zkuste se vracet na jedno místo. A když jste na cestách, vozte si s sebou něco, co vám připomene se na podložku vrátit. Obrázek učitele, darovaná věc od blízké bytosti, či něco, co třeba najdete v přírodě a bude to mít pro vás osobní význam
  • dejte si záměr pro váš čas s praxí - co je vaše směřování, např. jasnost, léčení, síla, uvědomění, oddych, cesta k sebepoznání, kultivování laskavé atmosféry
  • zformulujte si myšlenku - co to pro mě znamená žít jógu
  • nevynechejte meditaci, vědomá práce s dechem
  • zachovejte jednoduchost a nesložitost v praxi a mějte některé části, které budete denně opakovat. Např. Surya Namaskar - Pozdravy Slunce
  • postupně nechte, ať vás tento čas inspiruje, motivuje a tak můžete postupně s praxí růst. 

Možná to zní jednoduše, ale pravidelná praxe a vytvoření základu pro sádhanu je postupný proces. Co je důležité? Jednoduchost a pokora. Ne vždy se vše vydaří, ale můžeme začít vždy znovu. Každý moment, který vstoupíme na podložku je moment, kdy objevujeme, co právě je, učíme se, jak to udělat, aby praxe fungovala a to nemusí být vždy jen skrze ásanovou - fyzickou praxi, třeba můžete objevovat jámy a nijámy. První dva kroky osmikrokové stezky, čtení jógových textů, sebereflexe, zapisování, praxe laskavosti srdce.

Vytrvalost, kontinuita, odhodlání, pokora a důvěra. Netravte moc času rozmýšlením a sebekritikou, protože jste na čas vypadli, naskočte znovu. Já vím, o čem mluvím. Návrat po dvoutýdenní nemoci zpět na podložku je pro mne pomalý, ale tak známý a potřebný.

Prostě obnovte svůj závazek a jděte dál.

Je to transformující prožitek a zkušenost, s velkým respektem to píšu, ať už praktikujete nebo ne. Ponořit se do sebe, do domácí praxe, znovu a znovu objevovat a učit se z radosti a boje, z chuti a odporu. Objevovat sami sebe a tak pokládat základy pro sebe jako praktikanta a jako učitele jógy.