Mám ráda poskládané deky

08.08.2023

Mám ráda poskládané deky. Pěkně na sobě. Srovnané.

To už vím dávno. Vždy jsem je ve studiu srovnávala a skládala do pěkných, úhledných tvarů. Skládávám je před soukromou lekcí, pro studenty, kteří přijdou. Ale nikdy jsem tomu nepřikládala hlubší význam. Prostě jsem to dělala.

S jógovou praxí už nějaký ten rok jsem. A čím dál více vnímám, že skládání dek, pěkně a úhledně, je také forma jógy. Pro mě. Bhakti Jóga. Možná trochu vzdálený název jógy. V jógové metodě, ze které vycházím, je Bhakti Jóga jedním z pilířů, na kterém se přístup k praxi a k životu staví, či z nich vychází.

Moje drahá učitelka, Sharon Gannon, vždy o Bhakti Józe, o oddanosti, často a hodně vyprávěla. Trochu mi trvalo, než jsem vlastně význam pochopila, respektive, prožila. Nejenom v praxi, ale i v životě. V Bhakti se mluví o oddanosti k Bohu, ke Krišnovi. Ale to pro mě bylo celkem vzdálené. Myšlenka se mi vždy líbila, proč nemít na mysli a srdci Krišnu, který je vyobrazovaný jako rozverné, modré dítě, nebo hráč sladké hudby na jeho flétnu, nebo jako ten, který nás neustále ke své kráse, ladnosti a lehkosti přitahuje.

Do něčeho se zamilujte a to dělejte. Způsob a cesta, jak tu danou věc dělat, se časem objeví. To nám Sharon kladla na srdce. Co a čím naplníte své konání, váš vlastní přístup, nádech, náplň a záměr, to vytvoří určitou kvalitu atmosféry okolo vás.

A tak jsem měla ráda, a mám, Bhakti Jógu. Dělalo mi to vždy dobře na srdci i na duši. Čím déle vnímám oddanost jako velkou část praxe, tím více význam oddanosti v praxi vnímám.

V momentech, kdy si nevím rady, nevím, jak dál, ztrácím jistotu, zamyslím se nad tím, co dělám a začnu se soustředit spíš na to, jakým způsobem to dělám. A tak skládání dek je pro mne forma praxe. Praxe oddanosti, skládám deky a na nic jiného nemyslím. Jsem tam celým svým srdcem a pozorností.

Časem se ukáže, jak jít dál.

Možná se dá i říct, spirituální praxe. Jaký spirit do svého rituálu vdechnu. A možná praxe oddanosti podporuje vnitřní důvěru v proces. Že vše, co se má v životě objevit, se objeví. Nepřestávat s praxí, oddanost praxi se ukazuje i jako disciplína, vytrvalost a kontinuita.

Kam zaměřím svoji pozornost, tam bude úrodné a plodné pole.

Přeji nám krásný den. Mělo to být již včera, ale nefungoval editor webu a já jsem čekala, až bude opraven. I to pro mne byla praxe, pustit své pevné rozhodnutí a náplanovanou činnost a čekat, až bude vše připravené a funkční. 8.8.2023 - 9.8.2023