Květen

04.05.2023

ASTEYA - JAK BÝT SKUTEČNĚ BOHATÝ

अस्तेयप्रतिष्ठायां सर्वरत्नोपस्थानम्

asteya-pratiṣṭhāyāṃ sarva-ratnopasthānam     PJS 2.37

Když se jógin usadí v asteya, nekradení, veškerá prosperita je realizována.

Když člověk přestane krást od ostatních, objeví se blahobyt (materiální, duševní a duchovní). - překlad Sharon Gannon

Všechny drahokamy přijdou k tomu, kdo se upevnil v nekradení. - překlad David Dostál

Pataňdžali představuje jednu z pěti Jam praxi nekradení jako způsob, kterým lze vše vidět jako vzácnost. Slovo ratna, což znamená drahokam, označuje prosperitu. Objeví se, když přestaneme druhým brát věci, které nám nepatří. Je to jedno z pěti navrhovaných omezení našeho chování vůči druhým, chceme-li Jógu, stav, kdy nám nic nechybí, jak to popisuje Brahamananda Sarasvati.

Jedním z nejpřímějších způsobů, jak začlenit asteyu do našeho každodenního života, je veganský životní styl. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, protože to můžete dělat několikrát denně bez dalšího úsilí. V obchodě můžete jít do regálu s rostlinnými alternativami místo toho, abyste šli do regálu s mlékem, které bylo určeno pro telata. Místo pojídání vajíček, která ve skutečnosti chrání mláďata kuřat, skořápka patří mezi nejcennější část vejce, chrání kuřátka i v případech, kdy se propadají v kovových klecích, ve kterých jsou často slepice vězněny. 

Jsou obrovské možnosti, jak získávat potřebné bílkoviny, jako je např. cizrna, čočka nebo quinoa. Více o tom, jak veganství může být cestou k józe, si můžete přečíst v knize Sharon Gannon "Jóga a veganství".

Odkazování na práci druhých, jako jsou knihy, které napsali, nápady, které sdíleli, nebo slova, která řekli, je pro asteyu další skvělou příležitostí, jak být více přítomna ve vašem životě. Občas opravdu milujeme to, co jsme se naučili od jiné bytosti. Snad nás to inspiruje natolik, že chceme, aby to věděl celý svět. Vytváříme workshopy a dokonce i školení, které tyto myšlenky šíří. Mohli bychom upadnout do pasti víry, že jsme to byli my, kdo s nimi přišel a v určitém okamžiku přestat odkazovat nebo citovat naše drahé učitele. Naznačujeme, že jsme velkým tvůrcem něčeho, a proto se dopouštíme intelektuální krádeže. Podle Patanjaliho tento malý sebestředný způsob chování nepřinese žádné skutečné bohatství. Buďte vděční za své učitele a jejich učení. Poznejte je jako zdroj nástrojů a nápadů, které sdílíte s ostatními a bohatství na různých úrovních se nakonec, ale nevyhnutelně objeví. To neznamená, že potřebujete slova jen opakovat a opisovat, ale že vy sami jste vždy naplněni uznáním za zdroj materiálu, který prezentujete, takže jeho esenciální světlo může být předáno vašim posluchačům a studentům.

Uvědomění si pravého světla, purušy, toho, co je vždy přítomné v každém a ve všem, povede ke stavu, kdy nic nechybí. Všechno je tady právě teď a nic jiného nepotřebujete. Vy jste to. Jakýkoli pocit nedostatku nebo nedostatku něčeho odezní a odhalí se skutečné, věčné bohatství na všech úrovních.

Originál: zde.