Jin praxe pro čas úplňků a novoluní

31.07.2023

Pro klidnější mysl, načerpání energie a zklidnění tempa, s vámi s radostí sdílím krátkou jinovou praxi. Budete potřebovat podložku, dva bločky, bolster či dvě deky. Vše si nachystejte předem, ať máte pomůcky po ruce. Pro lepší klid je užitečné mít např. hodinky, telefon vedle sebe, kde si budete nastavovat čas, který v pozicích budete zůstávat. (zkuste ale telefon vypnout, ať vás neláká nahlížet a kontrolovat, co by vám mohlo uniknout).

Praxe může mít délku 40 - 50 minut. Podle toho, jak dlouho si budete čas v pozicích nastavovat. Min. doporučení je 3 minuty, když vám bude dobře, nastavte si i na 5 minut. Závěrečnou relaxaci pak na min. 8 minut. Pokud se cítíte hodně unavení, udělejte si praxi ještě více restorativní, použijte více pomůcek pro podložení těla, pokud se cítíte méně unavení, udělejte si praxi více prozkoumávající. Nemusíte se například všude a vždy podkládat, můžete nechat pozice více a hlouběji na tělo působit.

Vždy do pozice a z pozice choďte pomalu a vědomě, nikam nespěchejte, vyhranili jste si pro sebe čas, tak ho užitečně využijte. Dýchejte vědomě, pomalu a jemně. 

Když budete tělo silně tlačit, tak bude vytvářet odpor, když tělo podpoříte, tak se postupně podvolí.

První pozice je Hluboký předklon v sedě. Housenka.

Můžete si podložit kolena dekou, nechte záda uvolnit dolů nad nohy a nechte působit gravitaci. Zůstaňte 3-5minut. Jak přijdete na konec, pomalu a vědomě pozici opusťte a přejděte do další.

Pozice Poloviční Motýl.

Můžete si nechat podložené koleno bločkem či dekou, Záda nechat uvolnit buď nad nataženou nohu nebo doprostřed. Nechte působit gravitaci, zůstaňte v pozici, na obou stranách, 3-5minut. Jak přijdete ke konci na druhé straně, opět pomalu a vědomě pozici opusťte a přejděte do lehu na záda. Tam na chvíli odpočněte a pozorujte, jak pozice zapůsobily. Vědomě a pomalu dýchejte.


Dalsí pozice Dítěte nebo Žáby 

Vyberte si takovou pozici, kde budete moci v klidu zůstat, kde nebudete cítit bolest v zádech či kyčlích a kolenou a budete pořád plynule dýchat. Zůstaňte v pozici min. 3-5minut.

Můžete si podložit sedací kosti, mezi stehna a paty si položit deku či si podložit dekou čelo, kdyby nedosáhlo na podložku.

Můžete si dekou podložit hrudník či bločkem čelo, pomalu a plynule dýchejte.

Ať už si zvolíte jakoukoliv variantu, buďte v pozici v klidu, pozorujte, jak působí a pozici opouštějte velice pomalu a vědomě.

Přejděte na břicho a do pozice Kobry

Zde si upravte svoji výšku, můžete položit předloktí na zem, můžete mít paže natažené, do takové míry, kde vás nebude bolet páteř. Dýchejte pomalu a vědomě a v pozici zůstaňte 3-5min.

Po záklonu je dobré vzít pozici rotační, položte se na záda a jakákoliv rotace vám přijde vhod, ať se uvolní spodní páteř, v rotaci protáhne hrudní část zad. Dýchejte pomalu a vědomě, Na obě strany zůstaňte min. 3-5minut.

Z rotace pak pomalu přejděte opět na záda a už zaujměte pozici Shavasana - Pozice Mrtvoly. Přikryjte se dekou, aby vám nebylo chladno, přeložte si i oči polštařkem, pro podpoření relaxace a ztišení. Uvolněte postupně celé tělo, dech a mysl. Není kam spěchat, není nic jiného třeba dělat. Buďte tam, kde jste a nechte celé tělo rozpustit do podložky. Zůstaňte min. 8minut.

Na konci se posaďte, zavřete oči, spojte dlaně k sobě před hrudník a mírně skloňte hlavu. Poděkujte si za to, že děláte něco dobrého pro sebe, protože to se vždycky odrazí na vašem nejblišžím okolí. Namaste.

Vždy praktikujte s rozvahou a buďte přítomni tomu, co je. Nikam se netlačte, nechoďte do nepříjemných hloubek, ale ani se nebraňte tomu, co pozice s sebou může přinést. Naslouchejte tělu, nespěchejte, dýchejte pomalu a vědomě. Můžeme na chvíli mluvit, ale nakonec je třeba se ztišit a naslouchat. 

Krásnou praxi vám přeji.

Images: Mirror Shen


You do not have to be good.

You do not have to walk on your knees

for a hundred miles through the desert repenting.

You only have to let the soft animal of your body

love what it loves.

Tell me about despair, yours, and I will tell you mine.

Meanwhile the world goes on.

Meanwhile the sun and the clear pebbles of the rain

are moving across the landscapes,

over the prairies and the deep trees,

the mountains and the rivers.

Meanwhile the wild geese, high in the clean blue air,

are heading home again.

Whoever you are, no matter how lonely,

the world offers itself to your imagination,

calls to you like the wild geese, harsh and exciting -

over and over announcing your place

in the family of things.


Mary Oliver
Wild Geese