Guinguette, Gaura, Gîte

18.07.2022

Znáte slovo guinguette? Víte, co si pod tímto slovem představit?

Já jsme ho neznala, ještě před třemi týdny pro mě toto slovo neexistovalo a po našem cyklo výletě po Francii, mám novou zkušenost. Znám nové slovo a vím, kde guinguette najít.

Na kole jsme šlapali z města Orleans do Nantes. Něco přes 400km jsme si rozděli do 11 dní.

Nejedeme na výkon, jedeme na radost, jak jednou řekl můj drahý.

Jedeme tak, abychom měli čas zastavovat, kde se nám rovna zalíbí, zajít si prohlédnout hrady, kostely, yahrady, podívat se okolo, rozhlédnout se a načerpat místní atmosféru.

Tak tedy guinguette, co to je...u nás by se řeklo výjezdní hospůdka, ve Francii má guinguette dlouho historii, a tak jako vše, i význam guinguettu se časem změnil.

Co píše wikipedie...Guinguette byl oblíbený nápojový podnik na předměstí Paříže a dalších měst ve Francii. Guinguettes by také sloužil jako restaurace a často jako taneční místa. Původ termínu pochází z guinguet, což označuje místní kyselé, lehké bílé víno. Dictionnaire de la langue française z roku 1750 definoval guinguette jako "malý kabaret na předměstí a v okolí Paříže, kde umělci popijí v létě, v neděli a během festivalů. Tento termín je nový. Zjevně pochází z toho, co se prodává v těchto kabaretech: kyselé lehké místní zelené víno, kterému se říká ginguet, jaké se vyskytuje v okolí Paříže.

Časem a různých důvodů malé guinguettes pozbyly na významu, postupně se ztrácely a staly se jen pouhou nostalgií...

...a teď? I když trochu změněné, ale znovu existující a tak je opět šance zažít jejich jedinečnou atmosféru.

Jak je poznáte? Kromě toho, že jsou okolo cest cedule s nápisy, že je guinguette nedaleko?

V prvé řadě má guinguette stánek, na pití a na jídlo, druhá, velmi podstatná charakteristika, místo pro tanec a třetí, to je věc umístění, guinguette jsou u řeky.

A protože naše cyklo trasa vedla okolo řeky Loiary, objevili a navštívili jsme guinguette všelijakých velikostí, charakterů, různých majitelů a majitelek, s jídlem i bez, se skvělým lokálním jídlem, s krásnou mladou dámou, která měla super jablečný džus, máma s dcerou, kterým na guinguette pobíhala společenská slepička, dámy, kterým guinguette voněl domácími produkty, i guinguette, kde hrála skvělá bretoňská music.

Pro mě to bylo místo, které na mě dýchalo francouzskou atmosféru, klid, zastavení, setkání s přáteli, dobré jídlo a pití. Místo, kam se místní rádi vrací a místo, které poslouží jako zdroj občerstvení projíždějícím, tak, jako posloužily nám.

A proč zmiňuji Gauru a Gîte?

Loni jsem se zmailovala do rostliny jménem Gaura. Na zahradě mám její růžovou variantu, ještě je bílá a velice jemně růžovo červená, jak jsem byla potěšená, když jsem uviděla, že všude, kde jsme jeli, Gaura ve velkém roste a kvete, je to krásná květina, hned ji poznáte, dlouhé stonky a na konci jemné květy, rostoucí ve velkých trsích skoro v každé zahradě a v městskcýh parcích.

A nakonec Gîte. Srdeční záležitost, každého Francouze, který takový Gîte provozuje. Původní význam slova...jednoduše přístřeší, ale teď penzion, Bed&Breakfast, ubytování doma, většinou pro turisty, cyklisty, ve městech či vesnicích, můžete tomu říkat, jak chcete.

V každém případě jsme vždy byli přivítáni s radostí, do skromných, ale s péčí obstarávaných ubytovacích prostor, někde větší, jinde menší, každý svůj vlastní charakter, jako jejich majitel.

Francie je rozmanitá země, pro mě tato další návštěva znamenala trochu jinak se podívat na svět, neočekávat a nepředstavovat si, nesnažit se přilepit svůj vlastní názor a zkušenost na to, co se odehrává přede mnou. Ne vždy se mi to dařilo, někdy mě přemohla únava a jindy hlad, ale náš cyklo výlet byl skvělý, cestou na kole to bylo pro nás o hodně intimnější setkání a seznámení se s místy, přes které jsme projížděli. Zážitků bylo mnoho, těžko vypichnout ten nej, každý byl nej, svým vlastním způsobem, myslím, že až teď, když jsme doma, mě to vše začne pomalu docházet.

Jsem šťastná, že jsme cestu absolvovali, můj drahý je rockstar, vše pro nás krásně připravil a naplánoval, teď si to tedy necháme doznít a pak už plány na další cestu, tentokrát podél Atlantiku. Už se těšíme. Au revoir et a bientôt.

Avec plaisir, Naďa.