Čas svátků a dárků

28.11.2023

पत्रं पुष्पं फलं तोयं यो मे भक्त्या प्रयच्छति। तदहं भक्त्युपहृतमश्नामि प्रयतात्मनः।।9.26।।

patraṁ puṣhpaṁ phalaṁ toyaṁ yo me bhaktyā prayachchhati tadahaṁ bhaktyupahṛitam aśhnāmi prayatātmanaḥ

cokoliv Mi bude nabídnuto s upřímností, oddaným srdcem a čistou myslí, ať už je to list, květina, kousek ovoce či kapka vody, Já to přijmu.

Tento verš z knihy Bhagavad Gita na mě zapůsobila hned od počátku. A tím mám na mysli čas, kdy jsem byla na učitelském tréninku Jivamukti metody. Už je to pár let, a já jsem vždy ráda, když se mi nebo když je mi tato verze připomenutá. Vzpomínám si, jak jsme se ji učili, jak jsme ji na plné plíce opakovali a zpívali po naší učitelce Manoramě. Jak jsme se ji učili vyslovovat a opakovali jsme pečlivě slovo od slova. Jak v sánskrtu, tak v angličtině.

Do češtiny jsem si ji začala překládat, až když jsem začala učit v Brně. A musím se přiznat, že na ni dost zapomínám. Ale od toho je praxe. Od toho jsou jiní učitelé, aby nám připomněli, kým jsme, na čem nám záleží a co nás hřeje u srdce. Jako tato část, kterou mi dnes připomněla lektorka z Anglie, když jsem si s ní vzala online lekci. Je to pro mě důležité, mít pravidelnou praxi a vracet se na podložku, ale o tom až zase jindy. Zpět k verši z Bhagavad Gíty, která nám připomíná, z rozhovoru, který v příběhu probíhá, mezi Krišnou a Ardjunou. Ardjunovi je připomenuto, s laskavostí, že cokoliv bude Krišnovi (Bohovi, božskému, tomu, co nás přesahuje) nabídnuto s upřímností, oddaným srdcem a čistou myslí, ať už je to list, květina, kousek ovoce či kapka vody, to On přijme.

To podstatné, co se tam říká je, že ať je to cokoliv, nemusí to být nic velkého, ale je to nabídnuto od srdce, tak to má velkou hodnotu a cenu a bude to přijmuto.

Jsme v čase svátků, třeba vánočních nebo třeba oslavuje tuto část roku jiným způsobem. Velkou součástí tohoto času je dávání dárků. Pro někoho je to jednoduché a pro někoho to může představovat čas stresu a nervů. Sehnat ten dokonalý dárek pro své blízké. A mnohdy nás to může stát opravdu spoustu stresu, utrácení peněz, kupování zbytečností. Žijeme v době, aspoň tady u nás, kdy si můžeme koupit cokoliv a kdykoliv, nemusíme čekat na speciální svátky či příležitost. A mnohdy se tak moc snažíme, tak moc vybíráme a nepřemýšlíme tolik nad tím, pro koho je dárek určený, hlavně ať něco koupím. Za každou cenu, i za cenu, kterou platí a trpí naše Země. 

A to je velká škoda. Stačilo by se na chvíli zastavit, nadechnou-vydechnou a darovat malý dárek, který jde přímo od srdce, upřímně darovaný s oddaností (víme přesně komu dárekček dáváme a proč) a čistotou. Nemusí to být nic velkého. Každý z nás chce, aby na něho někdo myslel. Tak si na své blízké vzpomeňte malým, ale upřímným dárkem.

Přeji nám všem pohodové a radostné časy sváteční.

S radostí a úctou vždy, Naďa.