Jinová praxe pro podzimní dny

30.10.2023


Podzim jede už naplno, proběhla i změna času, je tedy dřív tma, světla ubývá a tak přichází příležitost přivítat nabídky tohoto krásného období.

Tradiční čínská medicína (TCM) vychází z myšlenky, že člověk je neoddělitelný od přírody. Jsme odrazem světa přírody, který se neustále mění spolu s ekosystémem. Abychom zůstali v rovnováze, musíme nejprve jednoduše otevřít oči a pozorovat svět kolem sebe. V TCM má každé roční období jedinečný soubor charakteristik. Podzim je spojen s prvkem kovu. Stejně jako kov nabízí toto roční období možnost stát se strukturovanějším. Po dlouhých, uvolněných letních dnech následuje potřeba rutiny a časového rozvrhu. Jak se svět stává klidnějším, chladnějším a temnějším, stáváme se i my. Je to vhodná doba k pohledu dovnitř; ideální čas k uctění potřeby být v klidu a všimnout si jakýchkoli vnitřních posunů.

Hledání rovnováhy

Jóga nás mimo jiné učí, jak poznat své tělo a jak na něj reagovat. Pokaždé, když vstoupíme na podložku, jsme vyzváni, abychom vyladili své proprioceptivní schopnosti a pozorovali své vnitřní fungování. Prostřednictvím fyzické praxe jógy rozvíjíme všímavost a intuici. Toto bystré vědomí je jako světlo, které nás vede na podložce i mimo ni. Učitelé jógy běžně říkají: "Naslouchejte svému tělu". Když se nám něco nezdá, naučíme se upravit a přizpůsobit cvičení aktuální situaci a naší jedinečné konstituci. Výběr vhodného typu cvičení, ať už jde o cvičení založené na zarovnání, flow, jin, regenerační nebo meditační, je stejně důležitý jako oblékání podle počasí. To neznamená, že se musíte vzdát dynamičtějšího nebo energičtějšího cvičení, ale je důležité udělat si čas na klid, když uslyšíte výzvu, abyste se stáhli dovnitř. Jin jóga se vyznačuje pasivními pozicemi, ve kterých zůstáváme delší čas. Je to praxe, která nás vybízí k větší introspekci, ztišení a klidu.


Níže uvádím příklady, proč je užitečné zařadit jin jógu do své praxe, zejména během podzimu.


1. Jinová praxe pomáhá s přechodem.

Změna období může zanechat pocit, jako by vám někdo vytrhl koberec zpod nohou. Přechod z léta na podzim je ošemetný a nejste sami, pokud se změnou bojujete. Mnozí z vás možná přecházejí z volnějšího režimu na přísnější rutinu. Pro jiné může být obtížné sestoupit z letního opojení a změknout na okrajích. Klidná, introspektivní praxe může na povrch vynést přelétavost. Zůstat v klidu, i když cítíte nutkání se vrtět, je mocná praxe, která může uklidnit centrální nervový systém a zanechat vás klidné a uzemněné.

2. Smutek je emoce, která se shoduje s podzimem a to dává smysl.

Stromy ztrácejí listy, tráva usíná a krajina se stává pustou. Bez smrti nemůže život existovat, bez odpočinku nemůžeme načerpat síly. Jin nabízí možnost spočinout v klidu a aktivovat parasympatický nervový systém. PNS pomáhá tělu odpočívat, trávit a regenerovat a činí nás odolnějšími vůči stresu. Více času v tomto režimu se rovná harmonii v těle.

3. Podzim je časem k zamyšlení nad tím, kde jsme byli a k přípravě na to, co nás čeká.

Máme za sebou velmi hojné a produktivní období roku a nyní nastává období sklizně - příležitost shromáždit a uskladnit zásoby na nadcházející měsíce. Sladěním vlastních energií s přirozenými cykly Země se můžete odevzdat a přestat bojovat. Odpočinek a rozjímání jdou ruku v ruce s tímto klidnějším ročním obdobím.

4. Meridiány plic a tlustého střeva jsou dvojicí orgánů jin a jang spojených s pádem.

Přijímání a pouštění jsou charakteristické pro tyto orgány. Při plném, bráničním nádechu nabíjíme tělo životem neboli pránou. Výdech je symbolem pouštění; očisty těla a uvolnění toho, co již nepotřebujeme. Pozvání pomalého, vědomého bráničního dechu do své jinové praxe je další bránou k parasympatickému nervovému systému. Klidné střevo vytváří klidné centrum. Zpomalení při cvičení jin může pomoci uvolnit napětí v břiše, což napomáhá procesu trávení a vylučování.

5. Vyvážení energie jin a jang je pro naši pohodu zásadní.

Bez prožitků typu jin se vystavujeme riziku totálního vyčerpání. Pokračujte ve cvičení dalších forem jógy, ale buďte citliví k volání po zpomalení a ztišení.

Jinová praxe je taková, která ctí naši přirozenou potřebu zpomalit a být v klidu. Je to praxe, která nám může pomoci vytvořit harmonii s cykly Země i s našimi vlastními.